Get Adobe Flash player

„Palimpsest” oznacza materiał piśmienniczy wielokrotnie zapisany poprzez nanoszenie kolejnych warstw tekstu na miejsce wcześniejszego – wywabionego czynnikami chemicznymi lub zakrytego woskiem.


Historia miasta, wsi, regionu może być odczytywana jak palimpsest – warstwami, na które składają się wspomnienia ludzi opowiadających o pewnym jej fragmencie ze swojego indywidualnego punktu widzenia. Historii opowiadanej w ten sposób brak obiektywności, matematycznej pewności dat i skrupulatności opisu kronikarza. Jest ona bardzo osobista, subiektywna, może nawet zaciera realne kontury, dodaje jakiś smak, kolor i fakturę zdarzeniom, które miały miejsce. Z wielu takich zindywidualizowanych historii powstaje wspólna opowieść. Opowieść o mieście, wsi, wydarzeniach czy ludziach.


Historia Słupska, podobnie wszystkich terenów określanych po II wojnie światowej jako Ziemie Zachodnie lub Ziemie Odzyskane jest bardzo swoistym palimpsestem.  

Nasz projekt jest historyczno – etnograficznym przedsięwzięciem mającym na celu utrwalenie zapisanych w pamięci pierwszych mieszkańców wspomnień dotyczących naszego miasta i regionu.

Przeprowadzając rozmowy z informatorami odkrywamy nie tylko ich indywidualne historie ale też obraz życia w powojennym Słupsku, gdzie po 1945 roku tysiące ludzi z różnych stron szukało swojego miejsca na ziemi.


W historiach zbieranych przez naszych detektywów – uczniów słupskich szkół, wolontariuszy oraz pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej – możemy znaleźć opowieści o tym jak na fragmencie nowej polski , nazywanym Ziemiami Odzyskanymi czy Ziemiami Zachodnimi kształtowała się społeczność ludzi i wszystko co potrzebne jest do jej funkcjonowania. Informatorzy opowiadają o kształtowaniu się publicznej administracji, pracy w komisji likwidacyjnej zajmującej się przydziałem pustych mieszkań dla napływających wciąż osadników, o miejscach pracy i zabawy, o tętniącym po wojnie życiu towarzyskim. Ale też o elementach małej i dużej architektury, której już nie sposób znaleźć w Słupsku – ulicznych latarniach gazowych i miejscach dziś już nie istniejących.


Wśród opowieści szczególne miejsce zajmują wspomnienia osób, które osobiście uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim oraz w działaniach Armii Krajowej. Niezwykle ważne było dla nas aby takie osoby odnaleźć i udało się – dwie z naszych informatorek przekazały nam relacje o swoim udziale w Powstaniu. Ich opowieści dają zobaczyć (posłuchać ) coś, czego nie przekażą podręczniki do historii – indywidualną, ludzką stronę przeżyć powstańczych. Mówią o motywacji do walki, klimacie tamtych dni, emocjach. W czasie kiedy co roku wznawiane są rozmowy o Powstaniu, powstańcach, sprzymierzeńcach i celu całego przedsięwzięcia relacja żyjących jeszcze uczestników jest obowiązkową lekturą nie tylko dla uczniów szkół średnich.


Ze strony i zamieszczonych na niej materiałów można korzystać na kilka sposobów. Na ogólnej mapie bohaterów umieszczone są wszystkie fragmenty opowieści wszystkich informatorów przypisane do konkretnych miejsc , których dotyczą. Dzięki temu można posłuchać narracji kilku osób dotyczącej np. Kawiarni Warszawianka czy dawnych linii tramwajowych. Można też posłuchać opowieści jednej konkretnej osoby wchodząc w ich „okienka” w dziale „Bohaterowie”. Przy każdym naszym rozmówcy można odnaleźć podzieloną na fragmenty tematyczne opowieść samego bohatera oraz transkrypcję – zapis całego wywiadu.


Prezentujemy też sylwetki detektywów – osób, które zbierały materiały, prowadziły rozmowy i uczestniczyły w całym projekcie.


Jeśli zainteresowała Was strona detektywiihistorii.mbp.slupsk.pl i opowieści naszych bohaterów – zachęcamy do włączenia się w współtworzenie bazy Słupskiego Archiwum Pamięci !
Jeśli znasz kogoś, kogo opowieść powinna się znaleźć na tej stronie lub chcesz włączyć się w prowadzenie wywiadów – skontaktuj się z nami
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Aleksandra Karmelita

koordynator merytoryczny projektu

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra". Zadanie zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Słupska

MECENAT PARTNERZY
mecenat muzeum historii polskimecenat patriotyzm jutramecenat slupsk logotyp partnerzy zespol szkol ekonomicznych slupskpartnerzy zespol szkol technicznych slupskpartnerzy gminna biblioteka publiczna kobylnicapartnerzy zespol szkol samorzadowych sycewicepartnerzy Gminny Osrodek Kultury Kolczyglowy partnerzy V LO partnerzy zespol szkol samorzadowych 2 partnerzy I LO partnerzy 4 LO partnerzy logo muzeum partnerzy indygo-inspi ok partnerzy historykon partnerzy studenckie kolo naukowe partnerzy wiarusy
partnerzy logo szarza pod krojantami2 partnerzy logo zzwp partnerzy akademickie liceumpartnerzy logo polski klub kawaleryjski
PATRONI MEDIALNI
partnerzy medialni logo radio koszalinpartnerzy medialni gp24partnerzy medialni glos pomorzapartnerzy medialni vectrapartnerzy medialni Gosc niedzielny nowe logo