Jadwiga Drapińska - Trznadel Jadwiga Drapińska – Trznadel urodziła się 6 marca 1925 roku w dawnym województwie białostockim . Uciekając z terenów zajętych przez Rosjan rodzina pani Jadwigi trafiła do okupowanej przez Niemców Warszawy. Tam w ulicznej strzelaninie zginęli jej rodzice, a młodsze rodzeństwo zostało pod jej opieką – jako najstarszej z sióstr.

Podczas wojny pracowała w fabryce. W latach 1944- 1945 młodych pracowników fabryki skierowano do prac przy budowie jednoosobowych pozycji ostrzałowych. Na skutek ciężkich warunków tej pracy straciła w niedługim czasie młodszego brata. Z pozostałą przy życiu siostrą pracowała przy budowie okopów. Tak dotarła do Królewca gdzie w prowizorycznym schronie niemal cudem uratowała z siostrą życie. Po zakończeniu działań wojennych szukając sposobu na życie trafiła do Słupska, gdzie szybko oswoiła się i z ludźmi i z otoczeniem. Przez krótki czas pracowała w Fabryce Narzędzi Rolniczych na ul. Poznańskiej, była księgową w Technikum Mechanicznym w Słupsku, a następnie w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Słupsku. Pełniła funkcję radnej Rady Miejskiej w Słupsku, była prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Koła Stowarzyszenia Księgowych w Słupsku. Poza pracą zawodową działała w harcerstwie, pomagała w organizacji obozów i współorganizowała życie harcerskie miasta. Dziś pani Jadwiga mimo upływu lat nadal zaskakuje swoją energią i jako przewodnicząca Koła Pierwszych Słupszczan nadal troszczy się o jego członków i uczestniczy w życiu kulturalnym miasta.