rekopis franciszek bystrzynskiFranciszek Ksawery Bystrzyński urodził się 30 listopada 1891 roku w Rogowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej podjął naukę krawiectwa w Bydgoszczy i w 1921 roku zdał egzamin mistrzowski. Większość swojego życia poświęcił walce za ojczyznę.

Brał udział w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolski i wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był wiceprzewodniczącym Koła Związku Weteranów Powstań Narodowych RP. Wraz z rodziną został wysiedlony z Janowca Wielkopolskiego do Końskich w Generalnym Gubernatorstwie. Tam zaangażował się w partyzantkę. Po zakończeniu wojny został przesiedlony do Słupska, gdzie pracował w zawodzie.

Jego wielką pasją był teatr: pisał scenariusze i amatorsko reżyserował sztuki teatralne, m.in. „Krakowiaki i Górale” Wojciecha Bogusławskiego. Wraz z córką Felicją napisał scenariusz jednoaktówki „Miłość Matki” na potrzeby uroczystej akademii z okazji Dnia Matki w 1946 roku. Zmarł 20 lipca 1947 roku w Gdańsku. Został pochowany w Gdańskim Wrzeszczu na cmentarzu Srebrzysko. Za swoją patriotyczną postawę w 1938 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.