Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku

Detektywi historii znowu na tropie! Tym razem podążyli wyznaczoną przez siebie trasą. A dokładniej szlakiem przebiegającym przez historyczne centrum miasta.  Już po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna wystartowała z projektem, w którym młodzież wcieliła się w role detektywów historii. Tym razem detektywistyczna grupa musiała odkryć historię chrześcijańskiego Słupska. A to nie koniec! Ich głównym wyzwaniem było przedstawienie jej w sposób ciekawy i zaskakujący.

Na szczęście naszym dzielnym detektywom udało się znaleźć rozwiązanie tego trudnego zadania: nakręcili przewodnik po mieście i wcielili się w role oprowadzających. Wcześniej wyznaczyli historyczną trasę turystyczną, którą razem z nami będą „podróżować” po Słupsku. Aż trudno w to uwierzyć, ale powstał przewodnik naszpikowany wątkami przygodowymi, sensacyjnymi, a nawet kryminalnymi.  Jego fabuła przypomina hollywoodzki film. A mimo to został wzbogacony potężną dawką historii, zdjęciami 3D, wirtualnym spacerem po wybranym obiekcie i wywiadami z wybitnymi duchownymi. Przewodnik został podzielony na dwie części – film fabularny w stylu przygód Indiany Jonesa oraz film dokumentalny przepełniony historią miasta. W drugiej części młodzi detektywi sporo miejsca poświęcili „słupskiemu św. Franciszkowi” – księdzu Janowi Giriatowiczowi oraz wyróżniającej się wielokulturowości miasta.

Jeszcze zanim detektywistyczna grupa rozpoczęła nagrania wzięła udział w warsztatach przygotowawczych: historycznym i filmowym. Dzięki temu uzyskała odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Młodzież wyznaczyła również unikalny szlak turystyczny przebiegający następująco: START-Kościół Najświętszego Serca Jezusowego-Kościół św. Ottona-Zamek Książąt Pomorskich-Kościół św. Jacka-Kaplica św. Jerzego-Baszta Czarownic-Kościół Mariacki-Biblioteka (Kościół św. Mikołaja)-META. Właśnie w oparciu o ten szlak został nagrany przewodnik, który bez wątpienia zaskoczy treścią i formą przekazu.

Projekt powstał na bazie wielu inspiracji. Jedną z nich była bez wątpienia wyjątkowa biografia ks. Jana. Ale nie bez znaczenia była rocznica Chrztu Polski, piękne słupskie obiekty sakralne (w tym gmach słupskiej biblioteki) oraz niewystarczające wypromowanie turystyki historycznej w Słupsku.

Jesienią efekty projektu będą udostępnione na stronie detektywihistorii.mbp.slupsk.pl. Strona zostanie wzbogacona biogramami duchownych, wirtualnym spacerem i przede wszystkim nagranym przewodnikiem. Film zostanie wysłany do kilkudziesięciu placówek kulturalnych i oświatowych w powiecie. W ten sposób trafi do dużej grupy pasjonatów historii i turystów. Innym efektem projektu będą wrześniowe lekcje „żywej historii”, w których wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Będą one w formie wycieczek pn. „Tropem chrześcijan…”.

Uroczysta prezentacja projektu nastąpi w październiku. Przewodnik zostanie wyświetlony na zabytkowych murach biblioteki. Serdecznie zapraszamy!